Funkcjonariusze Straży Granicznej posiadają uprawnienia do prowadzenia kontroli w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców, prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców oraz powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom. Realizując te uprawnienia, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Lublinie przeprowadzili kontrolę legalności zatrudnienia cudzoziemców w jednej z firm na terenie Lublina. W wyniku czynności kontrolnych zatrzymano łącznie 63 cudzoziemców, w tym 62 ob. Ukrainy i 1 ob. Mołdawii, którzy zostali zatrudnieni bez wymaganych zezwoleń i umów przez jedną z lubelskich agencji pracy tymczasowej.
W związku z nielegalnym wykonywaniem pracy, Komendant Placówki SG w Lublinie wydał cudzoziemcom decyzje administracyjne, nakazujące im opuszczenie terytorium RP. Ponadto w tej sprawie Placówka SG w Lublinie wszczęła postępowanie w sprawie o ujawnione wykroczenia. Wobec pracodawcy i zatrudnionych przez niego cudzoziemców zostaną skierowane do sądu wnioski o ukaranie. Właścicielowi agencji pracy za nielegalne powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcom grozi grzywna w wysokości do 30 000 złotych.
Straż Graniczna kładzie szczególny nacisk na zapobieganie naruszeniom przepisów prawa w zakresie zatrudnienia cudzoziemców. Jedną z form takich działań, obok kontroli legalności zatrudnienia są szkolenia dla osób zainteresowanych tą problematyką. Takie szkolenie dla pracodawców odbyło się m.in. również w ubiegłym tygodniu w Lublinie. Tylko w tych zajęciach szkoleniowych wzięło udział ponad 50 osób. Do prowadzenia przedmiotowych szkoleń obok Straży Granicznej angażuje się również inne podmioty, które w ramach swoich zadań mają styczność z pracującymi w naszym kraju cudzoziemcami i są to Powiatowe Urzędy Pracy, Urzędy Wojewódzkie, Państwowa Inspekcja Pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo w trakcie prowadzonych czynności kontrolnych funkcjonariusze starają się wyjaśniać wszelkie wątpliwości.
Idea promowania wiedzy na temat obowiązujących regulacji prawnych związanych z zatrudnieniem cudzoziemców, ma na celu przeciwdziałanie popełnianiu przestępstw i wykroczeń przez pracodawców, otwierających polski rynek pracy dla pracowników zza wschodniej granicy. Stanowi to bardzo ważny element uczciwej konkurencji, a tym samym przeciwdziała zjawisku nielegalnego zatrudniania pracowników, chroniąc tym samym ich własne interesy na polskim rynku pracy.