Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białej Podlaskiej i Chełmie. - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białej Podlaskiej i Chełmie.

Wojciech Kopeć
05.03.2018

4 marca br. w Białej Podlaskiej oraz w Chełmie odbyły się uroczystości związane z uczczeniem pamięci Żołnierzy Wyklętych, w których brali udział przedstawiciele Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

W bialskich uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uczestniczyli obok przedstawicieli innych służb mundurowych, płk SG Jacek Szcząchor - Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, ppłk SG Wojciech Rogowski - Komendant Placówki SG w Białej Podlaskiej oraz poczet sztandarowy NOSG. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w intencji ojczyzny, następnie złożono kwiaty i wieńce pod tablicą poświęconą Żołnierzom Wyklętym. Zwieńczeniem uroczystości był symboliczny bieg na dystansie 1963m.

  • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białej Podlaskiej
    Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białej Podlaskiej
  • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białej Podlaskiej
    Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białej Podlaskiej
  • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Chełmie
    Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Chełmie


W tegorocznych obchodach w Chełmie  pod patronatem wicemarszałek Sejmu RP Beaty Mazurek,  Nadbużański Oddział Straży Granicznej reprezentował ppłk SG Łukasz Ćwik Zastępca Komendanta NOSG. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Bazylice Narodzenia NMP. Następnie jej uczestnicy złożyli wieńce w Miejscu Pamięci Patriotów Polskich Okresu 1944–1988 oraz pod pomnikiem AK w 50 rocznicę Akcji „Burza”. Odbył się również bieg honorowy na dystansie 1963m, który to dystans jest nawiązaniem do daty śmierci Józefa Franczaka, najdłużej ukrywającego się żołnierza WiN.

 

 

do góry