Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej PSG Dołhobyczów -

Nawigacja

PSG Dołhobyczów

PSG Dołhobyczów

30.12.2014

PSG Dołhobyczów

        
Obszar służbowej działalności Placówki SG w Dołhobyczowie położony  jest w powiecie hrubieszowskim i obejmuje swoim zasięgiem w części gminy  Dołhobyczów  i  Mircze. Od  północy  styka  się  z rejonem zabezpieczanym  przez Placówkę SG w Kryłowie, natomiast  od  południa  sąsiaduje  z  Placówką SG w Chłopiatynie. Jest to wyłącznie granica lądowa z Ukrainą, na której w całości utrzymywany jest orny pas kontrolny, wyjątek stanowią miejsca bagniste i  mocno  zakrzaczone.

 

Od 26 czerwca 2014r. w Dołhobyczowie, zaczęło funkcjonować nowe przejście graniczne z Ukrainą.

Drogowe polsko-ukraińskie przejście graniczne Dołhobyczów - Uhrynów jest czwartym przejściem zlokalizowanym w województwie lubelskim na granicy polsko-ukraińskiej. Jest w całości zlokalizowane po polskiej stronie i kontroli granicznych dokonują w tym miejscu zarówno polskie jak i ukraińskie służby graniczne. Przeznaczone jest dla całodobowego, międzynarodowego ruchu osobowego.

Na przejściu granicznym Dołhobyczów - Uhrynów usytuowanych jest 7 pasów ruchu na na każdym z kierunków (kolejne dwa pasy będą oddane w następnym etapie rozbudowy) 5 pasów dla ruchu osobowego i 2 dla ruchu autobusowego.

Pod względem rozwiązań organizacyjnych i architektonicznych przejście Dołhobyczów Uhrynów jest jednym z najnowocześniejszych przejść na granicy zewnętrznej z UE. Szacuje się, że nowe przejście graniczne będzie w stanie obsługiwać w ciągu doby około 4 tys. samochodów osobowych i 30 autobusów. Liczba podróżnych przekraczających w ciągu doby granicę polsko-ukraińską w Dołhobyczowie szacowana jest na 10 tys. osób.

 

Od 1 lipca 2015r., granicę z Ukrainą w Dołhobyczowie można przekraczać pieszo lub rowerem.

Ruch pieszy na przejściu Dołhobyczów - Uhrynów normuje porozumienie zawarte pomiędzy Komendantem Głównym Straży Granicznej a Szefem Służby Granicznej Ukrainy, zawarte na podstawie art. 9 pkt. 1 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie przejść granicznych, sporządzonej w Warszawie dnia 18 maja 1992 r.

Dopuszczenie możliwości przekraczania polsko-ukraińskiej granicy przez podróżnych pieszo lub na rowerze jest odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności oraz inicjatywę wojewody lubelskiego. Jest to pierwsze przejście graniczne dla ruchu pieszego i rowerowego na Lubelszczyźnie.

Przedsięwzięcie ma charakter pilotażowy i realizowane będzie do 31 grudnia 2018 roku.

 
 
 

Ochraniany odcinek

granica lądowa z Ukrainą

od znaku granicznego nr

do znaku granicznego nr

820

 

766

 

Rozgraniczenie z placówkami

od południa Placówka SG w Chłopiatynie

od północy Placówka SG w Kryłowie

Kontakt

22-540 Dołhobyczów,
ul. Partyzantów 15

84653 14 00
84653 14 05

adres poczty elektronicznej: dolhobyczow@strazgraniczna.pl


Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Komendant PSG w Dołhobyczowie ppłk SG  Mariusz Kulczyński

do góry