Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej Kolekcjoner z zarzutami - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Kolekcjoner z zarzutami

Autor : Dariusz Sienicki
18.04.2017

Przemyt kilku sztuk broni palnej, amunicji oraz m.in. kolekcji monet i znaczków pocztowych z czasów ZSRR zatrzymano na terenie drogowego przejścia granicznego z Ukrainą w Zosinie. Mężczyzna usłyszał już zarzut nielegalnego posiadania broni, za co grozi mu kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Na dość nietypową zawartość bagażu natrafili funkcjonariusze celno-skarbowi podczas kontroli citroena na hiszpańskich numerach rejestracyjnych. Podróżujący samochodem 49-letni obywatel Ukrainy zgłosił do odprawy jedynie niewielkie, dozwolone przepisami ilości wyrobów akcyzowych. Kompletnie zapomniał o przedmiotach, których przewóz przez granicę wzbudziłby wątpliwości nawet kompletnego laika.

W rękawie kurtki należącej do 49-latka funkcjonariusze znaleźli nazistowski kordzik. Ale to był dopiero początek. Okazało się, że obywatel Ukrainy miał w swoim bagażu też karabin Mauser wraz z bagnetem, pistolet maszynowy MP 40 wraz z dwoma magazynkami i amunicją, pistolet gazowy Perfecta, rewolwer Magnum, blisko 200 szt. amunicji ślepej. Oprócz tego funkcjonariusze znaleźli odznaczenia wojskowe z czasów III Rzeszy oraz wojskową latarkę, gogle i metalowy pojemnik na maskę gazową. W bagażu znalazło się też miejsce na 1968 kolekcjonerskich monet i  385 znaczków pocztowych głównie z czasów ZSRR. 49-latek wyjaśnił, że wszystkie przedmioty należą do niego i wiózł je do swojego domu w Hiszpanii.

  • Foto. NOSG
    Foto. NOSG

W związku z niedopełnieniem obowiązku zgłoszenia przewożonych przedmiotów do kontroli celno-skarbowej obywatel Ukrainy usłyszał zarzut przemytu. Grozi mu grzywna. Na poczet kary zabezpieczono 2 tys. zł.

Sprawę nielegalnego przewozu broni przekazano funkcjonariuszom Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Hrubieszowie. W sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze. Mężczyzna usłyszał już zarzut nielegalnego posiadania broni, za co grozi mu kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. W ramach prowadzonego postępowania Straż Graniczna zabezpieczyła również środki finansowe w postaci 3850 zł.

 

do góry