Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej Nadbużański Oddział SG wyróżniony przez Prezydenta RP - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Nadbużański Oddział SG wyróżniony przez Prezydenta RP

Dariusz Sienicki
02.05.2017

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za granicą Prezydent RP Andrzej Duda wyróżnił wręczeniem flagi państwowej Nadbużański Oddział Straży Granicznej. W uroczystościach w Belwederze uczestniczył Komendant Główny Straży Granicznej płk SG Marek Łapiński. W imieniu Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej flagę odebrał gen. bryg. SG Wojciech Skowronek.

Przemawiając do odznaczonych i wyróżnionych Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda powiedział między innymi:

 

- Dziękuję wszystkim tym, którzy przybyli dzisiaj tutaj odebrać z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej polskie flagi – zarówno z polskich instytucji działających w Polsce, jak i polskich instytucji działających poza granicami. Niech powiewają one nad Waszą działalnością, niech zawsze będą symbolem Rzeczypospolitej – niezależnie od tego, gdzie będziecie na świecie, gdzie będziecie działali, gdzie będziecie realizowali siebie i swoją działalność. Żeby Rzeczpospolita zawsze była z Wami i żebyście Wy zawsze też dumnie pod flagą Rzeczypospolitej stali.

 

Straż Graniczna, w tym Nadbużański Oddział Straży Granicznej, to pierwsza wizytówka Polski, z jaką spotyka się cudzoziemiec wjeżdżający do naszego kraju i od postawy naszych funkcjonariuszy w znacznym stopniu zależy pierwsze wrażenie, jakie będzie mieć podróżny. Jednocześnie, niezależnie od realizacji zadań ustawowych w ochronie granicy państwowej, Straż Graniczna od lat opiekuje się Polakami, którzy po II wojnie światowej i przesunięciu granic pozostali na Kresach, a w szczególności weteranami Armii Krajowej, którzy do końca pozostali wierni Przysiędze. Ponadto funkcjonariusze opiekują się grobami poległych na Wschodzie obrońców polskich granic z Korpusu Ochrony Pogranicza. Nadbużański Oddział SG wspiera weteranów 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej, której tradycje kontynuuje. Kultywuje też pamięć bohaterów KOP i bitwy pod Wytycznej, która rozgrała się na terenie, na którym obecnie działa NOSG.

 

zdj. Izabela Bajda (KGSG)

 

do góry