Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej Zaprojektowaliśmy Polski Paszport 2018 - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Zaprojektowaliśmy Polski Paszport 2018

Dariusz Sienicki

Wiemy już, jakie motywy graficzne znajdą się w nowym paszporcie. W Komendzie Głównej Straży Granicznej przy Al. Niepodległości 100 Mariusz Błaszczak minister spraw wewnętrznych i administracji podziękował za udział w Kampanii Społecznej MSWiA „Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018”.

W 2018 roku, na stulecie Niepodległej, Polacy otrzymają nowy i zaawansowany technologicznie paszport. Na stronach wizowych nowego paszportu znajdą się wizerunki graficzne najważniejszych dla odzyskania niepodległości postaci, wydarzeń, miejsc i symboli.

 

Od 28 lipca do 10 września 2017 r. na stronie zaprojektujpaszport.gov.pl oddano w sumie 763.539 głosów. Tak ogromne zainteresowanie jest dowodem na to, że historia jest ważna dla Polaków, że chcą mieć nowy paszport upamiętniający trudną, ale zwycięską drogę do Niepodległości, że chcą uczcić tych, którzy nosili Polskę w sercach w czasach, gdy nie było jej na mapach.

 

Minister przypomniał, że w pierwszym dniu głosował na Orzełka Legionowego, z którego pokolenia Polaków czerpały siłę i nadzieję. Na Orzełka Legionowego oddano 79.956 głosów. Najwięcej 87.357 otrzymał Kopiec Czynu Niepodległościowego tzw. Mogiła Mogił, usypany wraz z ziemią z ponad 3600 miejsc związanych z walką Polaków o wolność i niepodległość. Tylko o 124 głosy mniej otrzymał Gabriel Narutowicz pierwszy prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.

 

– Chcę podziękować wszystkim tym, którzy przesłali swoje uwagi, opinie i interpretacje – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Minister podkreślił, że otrzymał wiele podziękowań za możliwość uczestniczenia w projekcie nowego paszportu i za to, że nowy paszport będzie zawierał motywy graficzne, które są powodem dumy Polaków. Wspomniał o liście z podziękowaniem za pamięć o Lwowie od Pani, która właśnie tam się urodziła.

 

– Pamiętamy o ziemiach dziś nazywanych Kresami – przypomniał minister Błaszczak. Pamięć była tym, co pozostało Polakom urodzonym za Bugiem, którym odebrano domy, ziemię i groby przodków. W czasach PRL-u jako miejsce urodzenia wpisywano tym ludziom - ZSRR. O Polakach na Kresach, o ich losach mówiono publicznie tylko tyle, na ile zezwalała cenzura. Dlatego Cmentarz Orląt Lwowskich i Ostra Brama to miejsca ze względu na uczczenie naszej drogi do Niepodległości oczywiste.

 

Polacy nie chcą obchodzić stulecia odzyskania niepodległości bez wspominania Orląt Lwowskich, stąd w paszporcie znajdzie się motyw graficzny naszego bohatera Antosia Petrykiewicza. To jeden z najmłodszych obrońców Lwowa nazwanych ze względu na wiek i odwagę Orlętami. To także najmłodszy kawaler Orderu Virtuti Militari.

 

– Pamiętamy o Matce Boskiej Ostrobramskiej. Po konsultacji z gronem ekspertów zdecydowałem, że w miejsce tego symbolu znajdzie się inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej „Matka i Serce Syna”. – powiedział minister Mariusz Błaszczak. – To jest bardzo przejmujący symbol postawy Polek, które w czasie zaborów przekazywały dzieciom pamięć o Polsce, o naszej tradycji i kulturze. Dzięki właśnie poświęceniu matek wyrosło pokolenie, które z sukcesem doprowadziło do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku – dodał minister Błaszczak.

 

Eugeniusz Kwiatkowski otrzymał  72.516 głosów, a obraz Jacka Malczewskiego „Polonia” 70.870 głosów.

 

W nowym polskim paszporcie znajdą się następujące motywy graficzne związane z odzyskaniem Niepodległości: 

 

Bitwa Warszawska

Antoś Petrykiewicz

Godło II RP

Grób Nieznanego Żołnierza

Ignacy Paderewski

Józef Piłsudski

Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza

Odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich

Order Virtuti Militari

Powstania Śląskie

 Roman Dmowski

Wincenty Witos

Wojciech Korfanty

Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił

Gabriel Narutowicz

Orzełek Legionowy

Inskrypcja „Matka i Serce Syna”

Eugeniusz Kwiatkowski

Obraz Jacka Malczewskiego „Polonia”

Zaprojektowanie nowego paszportu to pracochłonny i długotrwały proces graficzny i technologiczny.  Barbara Mazurkiewicz-Białęcka z Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA poinformowała, że w Polsce wzór graficzny paszportu jest zmieniany średnio co 10 lat. Wynika to z troski o zapewnienie temu ważnemu dokumentowi wysokiego poziomu ochrony i jego odpowiedniego zabezpieczenia. Obecny wzór paszportu funkcjonuje od 2006 r.

 

W nowym wzorze książeczki paszportowej zostanie wprowadzona sztywna strona personalizacyjna. Zmiana technologiczna w tym zakresie daje możliwość rozszerzenia katalogu zabezpieczeń. W nowym wzorze książeczki nacisk położono na ochronę fotografii posiadacza. W jej obrębie będzie umieszczony transparentny znak holograficzny i kombinacja elementów matowych i błyszczących. Na powierzchni strony personalizowanej wystąpi także tłoczenie.

 

W katalogu zabezpieczeń paszportu nowego wzoru znajdą się także m.in. element graficzny wykonany farbą optycznie zmienną, nitka zabezpieczająca widoczna w świetle UV, pole MLI (Multiple Laser Image) z elementami transparentnymi (tzw. Safe-I) oraz oznaczenia indywidualne dla danego dokumentu.

 

Funkcjonariusze Straży Granicznej zajmują się na co dzień weryfikacją autentyczności dokumentów, również paszportów, na podstawie różnych zabezpieczeń, ale także szaty graficznej. Na zakończenie prezentacji porucznik Adrian Wójcik  z Laboratorium Kryminalistyki Straży Granicznej przedstawił przykłady stron wizowych paszportów różnych krajów.

 

Nowy polski paszport z motywami graficznymi związanymi z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości będzie służyć Polakom przez kolejne lata. Wszystkim osobom zaangażowanym w jego tworzenie życzymy powodzenia.

 

żródło: MSWiA

 

 

do góry