Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada

Dariusz Sienicki
13.11.2017

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej uczestniczyli w wojewódzkich obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Lublinie.

99 lat temu, po 123. latach niewoli i rozbiorów, Polska odzyskała niepodległość. Przedstawiciele władz publicznych, instytucji i organizacji oraz kombatanci i mieszkańcy Lublina uczestnicząc w obchodach Święta 11 listopada złożyli hołd pokoleniom, dzięki którym, możemy żyć w państwie niepodległym. Tegoroczne świętowanie rozpoczęło okres intensywnych przygotowań do setnej rocznicy powrotu Rzeczpospolitej na mapę Europy.

 

Wojewódzkie obchody rozpoczęły się od złożenia przez Komitet Honorowy Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada – z wojewodą lubelskim profesorem Przemysławem Czarnkiem na czele –wiązanki kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na Placu Litewskim. Następnie w Trybunale Koronnym odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której wojewoda odczytał odezwę Komitetu, a okolicznościowy wykład wygłosił profesor Robert Litwiński z UMCS.

 

Kolejnym miejscem obchodów była Archikatedra Lubelska, gdzie na Mszy Świętej modlono się w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem bpa Mieczysława Cisły. – Jeżeli naród chce zachować swą tożsamość, nie może zatracić pamięci swoich dziejów, swoich zwycięstw i swoich klęsk – mówił biskup podczas homilii. Po zakończonej modlitwie oddziały reprezentacyjne i grupy rekonstrukcyjne, przedstawiciele władz i instytucji, poczty sztandarowe oraz liczni mieszkańcy Lublina w uroczystej kolumnie udali się na Plac Zamkowy.

 

Ceremonia rozpoczęła się od złożenia meldunku dowódcy Garnizonu Lublin przez dowódcę uroczystości i powitania kompanii honorowych. Wykonano hymn narodowy i uroczyście podniesiono flagę państwową na maszt. Jednym z ważniejszych elementów obchodów było złożenie przez wojewodę w asyście wojska wieńców pod pomnikiem Zaporczyków.

Uroczystość uświetniła defilada orkiestry Wojska Polskiego, kompanii honorowych i przejazd kawalerii konnej. Kolejnym punktem obchodów był pokaz pojazdów historycznych oraz ekspozycje historyczne przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne. Liczne służby zaprezentowały także swoje współczesne pojazdy i specjalistyczne wyposażenie.

 

Imprezami towarzyszącymi obchodom święta narodowego były prezentacje grup rekonstrukcyjnych i pojazdów historycznych, wystawy sprzętu służb mundurowych. Przewodnicy PTTK oprowadzali wycieczki „Szlakiem odzyskania niepodległości”, a harcerze ZHR i zespoły muzyczne poprowadziły „śpiewanki patriotyczne”.

 

Ostatnim akordem uroczystości 11 listopada w Lublinie był bieg uliczny Mila Niepodległości, który wystartował spod gmachu Poczty Polskiej przy Krakowskim Przedmieściu.

Źródło: UW w Lublinie

do góry