Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim

Dariusz Sienicki

Dzisiaj (16.11.2017 r.) w gmachu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej uczestniczyli w uroczystej zbiórce z okazji obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Nie nagradza się takimi aktami za nic. Nagradza się za dobrą służbę, za sukcesy, za odpowiedzialność, za postawę, za to że jesteście wzorem dla innych – powiedział Jarosław Zieliński sekretarz stanu w MSWiA podczas uroczystości wręczenia funkcjonariuszom podległych służb odznaczenia, wyróżnienia i awanse. - Polska jest krajem bezpiecznym dzięki Wam, dzięki temu, że nasze służby są dobrze zorganizowane i działają profesjonalnie. Uroczystość zorganizowano z okazji Narodowego Dnia Niepodległości w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.

W obecności pocztów sztandarowych Straży Granicznej, Policji i Straży Pożarnej – po odśpiewaniu hymnu narodowego – wiceminister udekorował odznaczeniami funkcjonariuszy. Prezydent nadał 3 Złote, 22 Srebrne i 6 Brązowych Medali za Długoletnią Służbę. Minister spraw wewnętrznych i administracji zadecydował o wręczeniu na lubelskiej uroczystości: 15 Brązowych Medali za Zasługi dla Straży Granicznej, Srebrnej i Brązowej Odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, 5 Srebrnych i 9 Brązowych Odznak Zasłużony Policjant”, a także, Srebrnego i Brązowego Medalu za Zasługi dla Policji. Wręczono także 9 Odznak Straży Granicznej przyznanych przez komendanta głównego tej straży.  Sekretarzowi stanu podczas czynności asystował wojewoda lubelski Przemysław Czarnek oraz Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej - płk SG Jacek Szcząchor.

   

Oprócz odznaczeń wiceminister Zieliński przekazał także czterem funkcjonariuszom wyróżnienie w postaci nagród motywacyjnych. Przyznał je minister spraw wewnętrznych i administracji z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

 

Na uroczystości wręczono strażnikom granicznym, policjantom i strażakom akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. Awanse z rąk wiceministra przyjęło 22 funkcjonariuszy, w tym Zastępca Komendanta NOSG – płk SG Tomasz Zybiński.

 

Wojewoda Lubelski, gospodarz miejsca, składając gratulacje nawiązał do Narodowego Święta Niepodległości: – Ta uroczystość to znakomite dopełnienie obchodów z okazji 99. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – powiedział wojewoda Przemysław Czarnek. I dodał, że wręczone odznaczenia i nadane awanse są wyrazem wdzięczności Rzeczypospolitej Polskiej dla funkcjonariuszy za ich służbę.

 

Świąteczny i patriotyczny charakter uroczystości podkreślił krótki recital zespołu Straży Granicznej „Na Granicy”. Funkcjonariusze z NOSG zaśpiewali utwory patriotyczne: „Legion”, „Modlitwa obozowa” oraz „Młodość kolumbów”.

 

 

 

 

W Lublinie wręczono wiele różnych odznaczeń. Przyznanie każdego z nich posiada właściwe sobie uzasadnienie. Medale za Długoletnią Służbę to odznaczenie państwowe przyznawane przez prezydenta za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków służbowych.

 

Medale za Zasługi dla Straży Granicznej otrzymują funkcjonariusze za zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zadań Straży Granicznej. Za długoletnią ofiarną służbę oraz działalność społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej minister spaw wewnętrznych i administracji wyróżnia Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Natomiast komendant główny Straży Granicznej przyznaje Odznakę Straży Granicznej w uznaniu za nienaganną służbę, szczególne zasługi i osiągnięcia służbowe oraz za wykonywanie zdań służbowych z narażeniem życia lub zdrowia. Wreszcie Odznakę Zasłużony Policjant może otrzymać funkcjonariusz za szczególne zasługi w zakresie ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania porządku publicznego, a Medal za Zasługi dla Policji – za wybitne zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zdań policji.

 

Także nagroda motywacyjna ministra spraw wewnętrznych i administracji jest przyznawana w uzasadnionych przypadkach. Otrzymują ją funkcjonariusze za wysoki profesjonalizm, wzorowe wykonywanie zadań służbowych oraz szczególne osiągnięcia w służbie.

do góry