Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej Funkcjonariusze NOSG uczestniczyli w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Funkcjonariusze NOSG uczestniczyli w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dariusz Sienicki
01.03.2018

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, poświęcony żołnierzom tzw. drugiej konspiracji i bohaterom antykomunistycznego powstania z lat 1944-63.

Z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w całym województwie odbywają się uroczystości, w których biorą udział przedstawiciele naszej formacji. W lubelskich uroczystościach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, uczestniczył obok przedstawicieli innych służb mundurowych, płk SG Jacek Szcząchor - Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

 

Lubelskie uroczystości rozpoczęły się dziś od złożenia kwiatów i zapaleniu zniczy przy tablicy w Bramie Zamkowej oraz pod Pomnikiem Zaporczyków na Placu Zamkowym w Lublinie. Nastepnie uroczystości odbywały się przy Mogile – Pomniku Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944 – 1954 na cmentarzu przy ul. Unickiej. Uczestnicy uroczystych obchodów złożyli również kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy parafii pw. św. Michała Archanioła w Lublinie, pomnikiem Narodowych Sił Zbrojnych przy rondzie NSZ oraz pod pomnikiem Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie odprawiono mszę świętą w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych.

Mianem Żołnierzy Wyklętych określani są członkowie konspiracyjnych organizacji polityczno-wojskowych, które w 1944 roku podjęły walkę z wkraczającą do Polski Armią Czerwoną. Zalicza się do nich także oficerów i żołnierzy Armii Krajowej i Polskich Sił Zbrojnych, którzy nie włączyli się do konspiracji, ale mimo to padli ofiarą komunistycznych represji.

 

Wśród Żołnierzy Wyklętych było wielu weteranów formacji granicznych II RP, na których komunistyczne służby bezpieczeństwa polowały już od września 1939 roku. Fakt przynależności do Korpusu Ochrony Pogranicza lub Straży Granicznej stanowił niejednokrotnie wyrok śmierci.

do góry