W obchodach Święta Straży Granicznej uczestniczyli: Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Jacek Szcząchor, obok towarzyszącej mu kadry kierowniczej oraz zaproszeni parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, szkolnictwa, a także służb mundurowych.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Świętego Antoniego i Matki Bożej Anielskiej w Białej Podlaskiej. Kolejnym punktem tegorocznych obchodów Święta SG, był uroczysty apel na Placu Wolności w Białej Podlaskiej, podczas którego nastąpiło wręczenie odznaczeń, wyróżnień i aktów mianowani na wyższe stopnie.
Całość uroczystości uświetnił pokaz musztry paradnej oraz koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Uczestnicy tegorocznych obchodów na ich zakończenie złożyli również kwiaty pod Pomnikiem Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.
Uroczystości była okazją do wyróżnień odznaczeniami państwowymi i resortowymi oraz mianowań na wyższe stopnie służbowe. Medalem za zasługi dla Straży Granicznej odznaczonych zostało 14 osób, Medalem za długoletnią służbę – 14 osób, Odznaką Straży Granicznej – 14 osób oraz Odznaką NOSG – 25 osób. Odznaczenia otrzymali również zaproszeni goście.
W Nadbużańskim Oddziale SG na wyższy stopień służbowy awansowało łącznie:
- 18 funkcjonariuszy w korpusie oficerów,
- 189 funkcjonariuszy w korpusie chorążych,
- 114 funkcjonariuszy w korpusie podoficerów.
16 maja 1991 roku, na mocy ustawy o Straży Granicznej uchwalonej przez Sejm 12 października 1990 roku, w miejsce rozformowanych Wojsk Ochrony Pograniczna powstała Straż Graniczna. Straż Graniczna z formacji o charakterze wojskowym przekształciła się w formację o charakterze policyjnym. Na przestrzeni lat jej profil działania, zadania, strukturę organizacyjną i uprawnienia dostosowywano do zmieniających się wymogów i potrzeb, wynikających z uwarunkowań o charakterze strategicznym, odnoszących się do polityki państwa. W szczególności proces ten związany był z włączeniem Polski do Unii Europejskiej, a następnie do strefy Schengen. Dziś Straż Graniczna jest profesjonalną formacją graniczno-migracyjną. Do podstawowych zadań formacji należy m.in. ochrona granicy państwowej, organizowanie i dokonywanie kontroli ruchu granicznego oraz rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw oraz wykroczeń.
Dziś Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie to największy oddział SG w Polsce. Strzeże już nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen czyli obszaru, na którym zniesiona została kontrola graniczna na granicach wewnętrznych oraz stosowane są ściśle określone jednolite zasady dotyczące kontroli na granicach zewnętrznych. Jesteśmy gwarantem bezpieczeństwa dla obywateli Unii Europejskiej przed przedostaniem się do Europy osób, których pobyt mógłby stanowić zagrożenie dla jej bezpieczeństwa i obronności. To na barkach funkcjonariuszy m.in. naszego oddziału spoczywa odpowiedzialność za przestrzeganie ładu i porządku osób przekraczających granicę.
W ramach Nadbużańskiego Oddziału SG funkcjonuje 20 Placówek Straży Granicznej oraz Ośrodek Strzeżony. Służbę pełni tu prawie 3 tysiące funkcjonariuszy i pracowników, którzy na co dzień zaangażowani są w ochronę granicy państwowej o długości 467 km. Funkcjonariusze SG strzegą części granicy z Republiką Białorusi i części granicy z Ukrainą.
Obecny system ochrony granicy państwowej wyposażony jest w najnowsze techniki informatyczne i teleinformatyczne. Do ochrony granicy wykorzystywane są pojazdy obserwacyjne, wyposażone w nowoczesne kamery termowizyjne umożliwiające prowadzenie obserwacji nocą. Pojazdy te stanowią mobilne centra przeznaczone do patrolowania terenu, oraz wykrywania i rozpoznawania obiektów. Do patrolowania granicy państwowej używa się dzisiaj motocykli, quadów. Zimą w szczególnie trudnych warunkach terenowych Straż Graniczna pełni służbę przy pomocy nart i skuterów śnieżnych. Do patrolowania odcinka granicy dzisiejsza Straż Graniczna wykorzystuje również śmigłowce.
W minionym roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG odprawili w przejściach granicznych ponad 5 mln środków transportu i blisko 15 mln osób. Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 393 pojazdy pochodzące z przestępstw o wartości ponad 17 mln zł. Dodatkowo Nadbużański Oddział SG w ubiegłym roku zatrzymał towary pochodzące z przestępstwa o wartości prawie 40 mln zł.