100 lat temu, po 123. latach niewoli i rozbiorów, Polska odzyskała niepodległość. Przedstawiciele władz publicznych, instytucji i organizacji oraz kombatanci i mieszkańcy Lublina uczestnicząc w obchodach Święta 11 listopada złożyli hołd pokoleniom, dzięki którym, możemy żyć w państwie niepodległym. Tegoroczne świętowanie rozpoczęło okres intensywnych przygotowań do setnej rocznicy powrotu Rzeczpospolitej na mapę Europy. W tych wyjątkowych uroczystościach uczestniczyli: płk SG Jacek Szcząchor – Komendant NOSG oraz jego zastępcy płk SG Tomasz Zybiński oraz płk SG Łukasz Ćwik, kadra kierownicza NOSG oraz Kompania Honorowa NOSG.
Wojewódzkie obchody rozpoczęły się na Placu Litewskim, od złożenia kwiatów pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Kolejnym miejscem obchodów była Archikatedra Lubelska, gdzie na Mszy Świętej modlono się w intencji Ojczyzny. Po zakończonej modlitwie oddziały reprezentacyjne i grupy rekonstrukcyjne, przedstawiciele władz i instytucji, poczty sztandarowe oraz liczni mieszkańcy Lublina w uroczystej kolumnie udali się na Plac Zamkowy.
Ceremonia rozpoczęła się od złożenia meldunku dowódcy Garnizonu Lublin przez dowódcę uroczystości i powitania kompanii honorowych. Wykonano hymn narodowy i uroczyście podniesiono flagę państwową na maszt. Jednym z ważniejszych elementów obchodów było złożenie przez Przemysława Czarnka - Wojewodę Lubelskiego w asyście wojska wieńców pod pomnikiem Zaporczyków. Uroczystość uświetniła defilada orkiestry Wojska Polskiego, kompanii honorowych i przejazd kawalerii konnej.
Kolejnym punktem obchodów był odsłonięcie Masztu Niepodległości na rondzie pod zamkiem noszącym imię Romana Dmowskiego w Lublinie.
W Chełmie z kolei, Marsz Niepodległości przeszedł ulicami Chełma do bazyliki Mariackiej na Górze Chełmskiej. W uroczystościach obok funkcjonariuszy NOSG uczestniczyły, pododdziały chełmskiego garnizonu wojskowego a także samorządowcy i mieszkańcy. Po Mszy Świętej został odsłonięty pomnik chełmskiego patrioty okresu między wojennego, Kazimierza Czernickiego. Główne uroczystości odbyły się na Placu Łuczkowskiego.
Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, włączyli się również w pikniki patriotyczne służb mundurowych, które zostały zorganizowane w Lublinie oraz w Rejowcu Fabrycznym.