Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej Dorohusk. Zatrzymano części oraz elementy do haubicy 122 mm - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Dorohusk. Zatrzymano części oraz elementy do haubicy 122 mm

Dariusz Sienicki
09.01.2019

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej ujawnili na terenie drogowego przejścia granicznego w Dorohusku, części oraz elementy haubicy 122 mm.

Do zdarzenia doszło w nocy 3/4 stycznia br., na terenie drogowego przejścia granicznego w Dorohusku na kierunku wjazdowym do Polski. Dokonujący kontroli granicznej funkcjonariusze Straży Granicznej oraz KAS, ujawnili przewożone  bez wymaganego zezwolenia części do haubicy 122 mm. Elementy te były przewożone w drewnianych skrzyniach w  przestrzeni ładunkowej, samochodu dostawczego marki Renault.

  • Zabezpieczone przez SG elementy haubicy
    Zabezpieczone przez SG elementy haubicy
  • Zabezpieczone przez SG elementy haubicy
    Zabezpieczone przez SG elementy haubicy

W toku prowadzonych czynności, funkcjonariusze ustalili, iż obywatel Ukrainy, który przewoził ujawnione elementy uzbrojenia, nie posiadał zezwoleń, które umożliwiłyby mu ich przewóz przez granicę. Funkcjonariusze SG, zatrzymali więc części do haubicy, jak również  obywatela Ukrainy. Szacunkowa wartość zatrzymanych elementów haubicy wynosi około 100 tys. dolarów amerykańskich.

 

Zatrzymanego obywatela Ukrainy, doprowadzono  do Prokuratury Rejonowej w Chełmie, w której został przesłuchany w charakterze podejrzanego o czyn z art. 263 § 2 k.k. w zb. z art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa w zw. z art. 11  § 2 k.k.

 

Decyzją Sądu Rejonowego w Chełmie, wobec zatrzymanego obywatela Ukrainy, zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. Postępowanie w sprawie prowadzą funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

do góry