Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej 79. rocznica zbrodni katyńskiej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

79. rocznica zbrodni katyńskiej

Dariusz Sienicki
08.04.2019

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających 79. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry wojskowej rozpoczęły się wczoraj od Mszy Świętej w intencji ofiar zbrodni katyńskiej w Kościele Pobrygidkowskim w Lublinie. Następnie przy Pomniku Ofiar Katynia odczytany został apel pamięci a uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze. W lubelskich uroczystościach, uczestniczył Zastępca Komendanta NOSG płk SG Łukasz Ćwik.

 

 • 79. rocznica zbrodni katyńskiej
  79. rocznica zbrodni katyńskiej
 • 79. rocznica zbrodni katyńskiej
  79. rocznica zbrodni katyńskiej

 

Natomiast dziś w Chełmie, Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, Komendant NOSG – płk SG Jacek Szcząchor, komendanci służb mundurowych powiatu chełmskiego oraz zastępca dyrektora Biura Kadr, Organizacji i Budżetu Urzędu LUW Katarzyna Zawiślak złożyli kwiaty w Mauzoleum Ofiar Terroru Hitlerowskiego i Stalinowskiego w Chełmie. Oddali tym samym hołd pomordowanym przez NKWD polskim oficerom, których grzebano w zbiorowych mogiłach m.in. w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

 

 • 79. rocznica zbrodni katyńskiej
  79. rocznica zbrodni katyńskiej
 • 79. rocznica zbrodni katyńskiej
  79. rocznica zbrodni katyńskiej

 

Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku. Dotychczas nie znamy miejsc pochówku wszystkich ofiar. Związek Sowiecki do zbrodni katyńskiej przyznał się dopiero 13 kwietnia 1990 r. Jako winnych wskazano komisarza NKWD Ławrientija Berię i jego zastępcę Wsiewołoda Mierkułowa.

do góry