Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej Akt oskarżenia za przemyt papierosów - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Akt oskarżenia za przemyt papierosów

Dariusz Sienicki
04.10.2019

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie 18 września 2019 roku skierował akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Lublinie przeciwko 32 członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem i paserstwem papierosów z Ukrainy i Białorusi.

Postępowanie w tej sprawie było prowadzone wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie oraz Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej.

 

Grupa działała w latach 2014 – 2017

 

W toku śledztwa ustalono, że w okresie co najmniej od lata 2014 do 10 lipca 2017 roku grupa ta działająca pod kierownictwem Radosława M. ps. „Malwa” i Tomasza K. ps. Guma”, na terenie powiatu chełmskiego, włodawskiego i hrubieszowskiego przez rzekę graniczną Bug oraz przy wykorzystaniu samolotów typu AN-2 co najmniej 135 razy podejmowała działania związane z dokonaniem przemytu papierosów. W co najmniej 91 przypadkach doszło do przemytów papierosów. W dziesięciu przypadkach czynności Straży Granicznej doprowadziły do zatrzymania przemycanych papierosów oraz samochodów, którymi te papierosy były przewożone.

 

W skład rozbitej grupy przestępczej wchodzili obywatele Polski – mieszkańcy powiatu chełmskiego, hrubieszowskiego i łukowskiego, żołnierze zawodowi oraz skorumpowani funkcjonariusze Straży Granicznej. Zarzuty przedstawiono również dwóm obywatelom Ukrainy.

 

Przemycali papierosy przez Bug

 

Przez rzekę graniczną Bug papierosy przemycano na łodziach pontonowych, a ich załadunek odbywał się na ukraińskim brzegu rzeki. Po polskiej stronie papierosy były rozładowywane, a następnie odbierane przez poszczególnych członków grupy, którzy wywozili je specjalnie przystosowanymi do tego celu pojazdami terenowymi w głąb kraju. W trakcie przemytów wykorzystywano samochody terenowe z napędem na cztery koła, o dużej mocy i pojemności, specjalnie przystosowane, wyposażone w noktowizory, z podniesionym zawieszeniem.

 

65 milionów złotych strat na rzecz Skarbu Państwa

 

W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że przemycono ponad 2,6 miliona paczek papierosów różnych marek. W wyniku działalności grupy przestępczej Skarb Państwa stracił ponad 65 milionów złotych.

 

Przemyt na tak dużą skalę był możliwy dzięki pomocy skorumpowanych funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy w zamian za korzyści majątkowe w wysokości od 5 tysięcy złotych do 10 tysięcy złotych przekazywali członkom grupy informacje o rozmieszczeniu patroli Straży Granicznej w terenie. Ustalono, że szefowie grupy co najmniej 53-krotnie udzielili korzyści majątkowych lub obiecali ich udzielenie.

 

Prokuratorzy zabezpieczyli mienie

 

W trakcie postępowania zabezpieczono mienie podejrzanych w postaci pieniędzy w różnych walutach, samochodów i nieruchomości o łącznej wartości blisko 1,5 miliona złotych.

 

W trakcie śledztwa wobec podejrzanych stosowano środki zapobiegawcze, wobec 20 podejrzanych na różnych etapach postępowania stosowano tymczasowe aresztowanie.

 

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Źródło: Prokuratura Krajowa

https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/akt-oskarzenia-za-przemyt-papierosow/

do góry