Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

Dariusz Sienicki
25.11.2019

Na drogowym przejściu granicznym w Hrebennem odbyła się kolejna odsłona akcji „Podstawowe przepisy ruchu drogowego w Polsce – poradnik dla obywateli Ukrainy”. Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Policji z WRD KWP w Lublinie przy współpracy z pracownikami WORD w Chełmie rozdawali przewodnik przybliżający i wskazujący podstawowe przepisy ruchu drogowego obowiązujące w Polsce. Działania były skierowane do kierowców z Ukrainy, którzy coraz liczniej odwiedzają Polskę.

Zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym to kluczowy cel stawiany sobie przez wszystkie kraje Unii Europejskiej. Z racji położenia geograficznego Lubelszczyzna jest województwem, po którym przemieszcza się wielu cudzoziemców zwłaszcza, obywateli państw z Europy Wschodniej. Poruszając się po drogach naszego województwa niejednokrotnie są oni uczestnikami zdarzeń w ruchu drogowym, w tym tych najpoważniejszych w skutkach.

 

W Hrebennem odbyła się kolejna odsłona akcji „Podstawowe przepisy ruchu drogowego w Polsce – poradnik dla obywateli Ukrainy”, dotycząca bezpieczeństwa w ruchu drogowym obcokrajowców na terenie naszego województwa. Działania przeprowadzili funkcjonariusze NOSG oraz policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie przy współpracy z pracownikami WORD w Chełmie

 • W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE
  W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE
 • W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE
  W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE
 • W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE
  W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE
 • W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE
  W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

W latach 2013 – 2018 cudzoziemcy uczestniczyli w 339 wypadkach, w wyniku których 121 osób poniosło śmierć (ofiary to zarówno Polacy jak i obcokrajowcy), a 591 doznało obrażeń. Odnotowano również 6015 kolizji, które pociągnęły za sobą straty materialne.  Podobną tendencję obserwujemy w przypadku obywateli Ukrainy, którzy uczestniczyli w 203 wypadkach, w wyniku których śmierć poniosło 84 osoby (zarówno Polacy jak ob. Ukrainy), a 360 doznało obrażeń ciała. Odnotowano również 3485 kolizji z ich udziałem.

 

Najczęstszą przyczyną wypadków spowodowanych przez obywateli Ukrainy było zmęczenie, a nawet zaśnięcie za kierownicą - 32. W wyniku tych zdarzeń zginęło 13 osób, a 44 doznało obrażeń. Na skutek zmęczenia, zaśnięcia odnotowano również - 94 kolizje.  Nadmierna prędkość to kolejna przyczyna. Na skutek niedostosowania prędkości do warunków ruchu miało miejsce 26 wypadków, w których 5 osób zginęło, a 41 doznało obrażeń. Z kolei na skutek wymuszenia pierwszeństwa przejazdu 1 osoba poniosło śmierć, a 21 doznało obrażeń.

 

Podczas codziennej służby funkcjonariusze dążą do poprawy bezpieczeństwa i podnoszenia świadomości wszystkich uczestników ruchu drogowego. Tym razem swoje działania skierowaliśmy do kierowców z Ukrainy, którzy coraz częściej i liczniej odwiedzają Polskę. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, w porozumieniu z Konsulem Generalnym Ukrainy w Lublinie oraz Krajowym Centrum BRD opracowali przewodnik przybliżający i wskazujący podstawowe przepisy ruchu drogowego w Polsce. Oprócz przybliżenia wybranych definicji poruszona została problematyka m.in.:  ruchu pojazdów, dopuszczalnych prędkości, obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, telefonów komórkowych i właściwego oświetlenia. Policjanci WRD KWP przypominają również kto jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli drogowej, w jakich okolicznościach można utracić prawo jazdy czy dowód rejestracyjny, jakie dokumenty należy okazać podczas kontroli drogowej oraz jakie konsekwencje łączą się z jazdą w stanie nietrzeźwości. Poradnik jest rozdawany przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej podczas odprawy. Można go również pobrać ze strony internetowej: http://www.lubelska.policja.gov.pl/lub/aktualnosci/92821,Poradnik-dla-obywateli-Ukrainy-Podstawowe-przepisy-ruchu-drogowego-w-Polsce.html?search=6190245859

do góry