3 lutego br., funkcjonariusze z Placówki SG we Włodawie podczas prowadzonych działań kontrolnych na terenie powiatu włodawskiego, ujawnili 3 nielegalnie zatrudnionych obywateli Ukrainy. Mężczyźni w wieku 39 - 49 lata pracowali bez wymaganych oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy i zezwoleń uprawniających ich do wykonywania pracy. Obcokrajowcy byli nielegalnie zatrudnieni przy pracach leśnych na terenie gminy Wyryki w powiecie włodawskim. W związku ze stwierdzonymi podczas kontroli nieprawidłowościami, wobec cudzoziemców wszczęto postępowania administracyjne. Nielegalnych pracowników zobowiązano do opuszczenia naszego kraju w terminie 30 dni oraz wydano im zakaz ponownego wjazdu na terytorium Polski na okres 1 roku.
Właścicielowi firmy, który złamał przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, grozi kara grzywny w wysokości od 1 000 do 30 000 złotych.
W ubiegłym roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili prawie 500 kontroli legalności zatrudnienia, które objęły ponad 11 tys. cudzoziemców. W wyniku tych działań ponad 300 cudzoziemców zostało zobowiązanych do opuszczenia terytorium Polski, wobec 432 nielegalnych pracowników z zagranicy skierowano wnioski do Sądu o ukaranie. Kontrole legalności spowodowały również skierowaniem do sądu wniosków o ukaranie wobec 160 pracodawców, którzy nielegalnie zatrudniali obcokrajowców.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracodawców z terenu województwa lubelskiego, Nadbużański Oddział Straży Granicznej w ciągu ostatnich lat zorganizował już kilkadziesiąt spotkań szkoleniowych poświęconym zasadom zatrudniania cudzoziemców oraz prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców na terytorium RP. Szkolenia poświęcone zasadom zatrudniania cudzoziemców były organizowane przez funkcjonariuszy NOSG wspólnie z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy, pracownikami PUP, ZUS oraz Krajowej Administracji Skarbowej.
Podczas prowadzonych szkoleń poruszane były problemy zarówno natury prawnej jak i praktycznej, z którymi obecnie zmagają się pracodawcy chcący zatrudnić obcokrajowców. Idea promowania wiedzy na temat obowiązujących regulacji prawnych w omawianym obszarze ma na celu przeciwdziałanie popełnianiu przestępstw i wykroczeń przez pracodawców, otwierających polski rynek pracy na potencjalnych pracowników zza wschodniej granicy. Stanowi to bardzo ważny element uczciwej konkurencji, a tym samym przeciwdziała zjawisku nielegalnego zatrudniania pracowników, chroniąc tym samym ich własne interesy na polskim rynku pracy.
Szczegółowe informacje dotyczące legalnego zatrudnienia cudzoziemców można znaleźć w następujących miejscach:
http://www.bip.pip.gov.pl/pl/bip/porady_wszystkie