Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej Zatrzymano szefa grupy, która próbowała przemycić ćwierć tony haszyszu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zatrzymano szefa grupy, która próbowała przemycić ćwierć tony haszyszu

Dariusz Sienicki
04.03.2020

Poszukiwany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z Terespola i Korczowej szef grupy przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków został zatrzymany w Barcelonie.

Zatrzymany,   Sergiy G. 48-letni obywatel Ukrainy, od marca 2017 roku był poszukiwany czerwoną nota Interpolu, europejskim nakazem aresztowania oraz listem gończym przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z Terespola oraz Korczowej w ramach śledztwa nadzorowanego przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. 

 

22 stycznia br. został zatrzymany na lotnisku w Barcelonie. Władze hiszpańskie wyraziły zgodę na jego przekazanie do Polski a 14 lutego został przekazany stronie polskiej, następnie osadzony  w Zakładzie Karnym w Rzeszowie.

 

Sergiy G. jest podejrzewany o kierowanie na terenie Unii Europejskiej, Ukrainy oraz Rosji zorganizowana grupą przestępczą zajmującą się przemytem znacznych ilości środków odurzających.

 

Grupa, która kierował Sergiy G. przemycała narkotyki z Hiszpanii do Rosji. Kurierzy przewozili je w specjalnie skonstruowanych skrytkach konstrukcyjnych luksusowych samochodów, które miały zmylić funkcjonariuszy dokonujących kontroli granicznej.

 

Prokurator skierował wniosek o przedłużenie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Ukraińcowi Grozi 20 lat więzienia i ponad milion złotych grzywny.

           

W lutym 2018 roku Straż Graniczna w Terespolu i Korczowej udaremniła przemyt ćwierć tony haszyszu ukrytego w samochodach marki BMW X6 oraz BMW X5. Zatrzymano troje kurierów. W maju 2019 roku zostali skazani na kare pozbawienia wolności od 3,5 do 8 lat oraz grzywny.

 

ŹRÓDŁO: https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/poszukiwany-czerwona-nota-interpolu-szef-zorganizowanej-grupy-przestepczej-zostal-zatrzymany-na-terenie-hiszpanii/

 

 

 

 

do góry