Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej Skarby z minionych epok na granicy w Hrebennem - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Skarby z minionych epok na granicy w Hrebennem

Wojciech Kopeć
27.07.2020

Przemyt ponad 460 zabytków archeologicznych udaremnili na granicy w Hrebennem funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Funkcjonariusze zatrzymali m.in. gliniane naczynia, kamienne toporki i elementy innych narzędzi kamiennych, w tym pochodzące z okresu neolitu.

Towar przez granicę w Hrebennem próbował przemycić kierowca ciężarówki, obywatel Polski. Archeologiczne skarby ukrył w kabinie pojazdu. Mężczyzna miał obowiązek zgłoszenia wwożonych do Polski muzealiów, ale tego nie uczynił. W związku z próbą przemytu funkcjonariusze celno-skarbowi wszczęli przeciwko niemu postępowanie karne skarbowe.

Kierowca tłumaczył, że towar nie jest jego własnością. Na prośbę znajomego miał go jedynie przewieźć do Polski. Znajomy rzekomo znalazł te przedmioty w rzece Prut na granicy mołdawsko-rumuńskiej.

Zatrzymane przez funkcjonariuszy wyroby to elementy ceramiki i zabytków kamiennych. Można wśród nich zidentyfikować np. toporki kamienne, ciężarek tkacki, fragmenty średniowiecznych naczyń oraz półfabrykaty narzędzi krzemiennych, m.in. tzw. „wiórów” (odłupek kamienny służący jako narzędzie tnące). W sumie to 463 przedmioty stanowiące świadectwo życia ludzi z bardzo odległych epok. Wartość zatrzymanych obiektów archeologicznych, w tym wartość zabytkową, określi rzeczoznawca.

  • Skarby z minionych epok na granicy w Hrebennem
    Skarby z minionych epok na granicy w Hrebennem
  • Skarby z minionych epok na granicy w Hrebennem
    Skarby z minionych epok na granicy w Hrebennem
  • Skarby z minionych epok na granicy w Hrebennem
    Skarby z minionych epok na granicy w Hrebennem

Służby przypominają, iż na przywóz spoza Unii Europejskiej do Polski dóbr kultury (poza określonymi włączeniami) nie są wymagane specjalne dokumenty ani pozwolenia. Podróżny ma jednak obowiązek zgłoszenia takich towarów w urzędzie celno-skarbowym, w celu objęcia ich procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną i opłacenia należności podatkowych, jeżeli takowe są wymagane. Należy jednak pamiętać, że od 28 grudnia 2020 r. wchodzi w życie Rozporządzenie (UE) 2019/880 w sprawie wprowadzania i przywozu dóbr kultury, na mocy którego przywóz zabytków archeologicznych będzie zakazany.

do góry