Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej Nielegalna „dostawa z powietrza” przejęta przez Straż Graniczną - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Nielegalna „dostawa z powietrza” przejęta przez Straż Graniczną

Dariusz Sienicki
17.11.2021

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, zapobiegli trafieniu do obiegu nielegalnych wyrobów tytoniowych, przemyconych przez granicę tym razem „drogą powietrzną”. To efekt wspólnych działań polskich i ukraińskich służb granicznych.

W nocy 15/16 listopada br., funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Dorohusku, podczas działań związanych z ochroną granicy państwowej, zauważyli w przestrzeni powietrznej drona, który przemieszczał się z kierunku wschodniego. Dzięki współpracy ze służbą graniczną Ukrainy oraz urządzeniom obserwacyjnym, funkcjonariusze Straży Granicznej monitorowali trasę lotu. Okazało się, iż bezzałogowy statek powietrzny, miał podwieszone pakunki, które zostały zrzucone w pobliżu granicy. Po tej operacji dron wyleciał z terytorium naszego kraju.

  • Zabezpieczanie papierosów pochodzących z przemytu
    Zabezpieczanie papierosów pochodzących z przemytu

Funkcjonariusze SG w trakcie prowadzonych działań sprawnie dotarli w miejsca , w które zrzucono pakunki. Okazało się, iż przelot drona związany był z przemytem wyrobów akcyzowych. W zabezpieczonych pakietach, znajdowały się papierosy bez polskich znaków akcyzy w ilości ponad 71 tys. sztuk o szacunkowej wartości ponad 53 tys. zł.

 

W sprawie zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze, w ramach którego ustalani są obecnie sprawcy udaremnionego przemytu. Od początku roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG ujawnili i zabezpieczyli nielegalne wyroby akcyzowe o wartości ponad 26 mln zł.

do góry