Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej Akt oskarżenia przeciwko „grupie łukowskiej” za przemyt papierosów - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Akt oskarżenia przeciwko „grupie łukowskiej” za przemyt papierosów

Dariusz Sienicki
13.06.2022

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 52 osobom przemycającym papierosy z Białorusi i Ukrainy do Polski. Postępowanie w tej sprawie było prowadzone wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie oskarżył 33 osoby o udział w zorganizowanych grupach przestępczych kwalifikowany z art. 258 § 1 kk, w tym dwóm osobom - Mateuszowi P. Pawłowi M. zarzucił kierowanie zorganizowana grupą przestępczą kwalifikowane za art. 258 § 3 kk. Pozostałe osoby zostały oskarżone o paserstwa karnoskarbowe. Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

 

W toku śledztwa prokurator ustalił, że w latach 2013-2018 roku w Łukowie w rejonie granicy polsko-ukraińskiej na rzece Bug oraz innych miejscowościach woj. lubelskiego, działały dwie zorganizowane grupy przestępcze działające pod przewodnictwem Mateusza P. i Pawła M. W początkowym okresie działalności od czerwca 2013 roku do połowy sierpnia 2015 roku osoby wchodzące w skład tych grup działały wspólnie, pod kierownictwem Mateusza P. i Pawła M. W tym czasie grupa zrealizowała co najmniej 44 przemyty papierosów oraz kilkadziesiąt prób. Łącznie przemycono 637 tysięcy paczek papierosów o łącznej wartości ponad 8 milionów złotych powodując uszczuplenia podatkowe w łącznej kwocie prawie 13 milionów złotych. Następnie grupy te podzieliły się na dwie. W okresie samodzielnej działalności grupa Pawła M. zrealizowała co najmniej 11 skutecznych przemytów papierosów, przewożąc przez granice łącznie ponad 186 tysięcy paczek papierosów o łącznej wartości ponad 2,5 miliona złotych powodując uszczuplenia w łącznej kwocie ponad 4 milionów złotych. Natomiast w okresie samodzielnej działalności grupa Mateusza P. zrealizowała 80 skutecznych przemytów ponad 2,2 miliona paczek papierosów o łącznej wartości ponad 30 milionów złotych powodując uszczuplenia podatkowe w kwocie ponad 50 milionów złotych. W kilku przypadkach czynności Straży Granicznej doprowadziły do zatrzymania na „gorącym uczynku” przemycanych papierosów oraz samochodów, którymi te papierosy były przewożone. W skład rozbitej grupy przestępczej wchodzili obywatele Polski - głównie mieszkańcy powiatu łukowskiego.

  • Akt oskarżenia przeciwko „grupie łukowskiej” za przemyt papierosów
    Akt oskarżenia przeciwko „grupie łukowskiej” za przemyt papierosów
  • Akt oskarżenia przeciwko „grupie łukowskiej” za przemyt papierosów
    Akt oskarżenia przeciwko „grupie łukowskiej” za przemyt papierosów

W toku śledztwa prokurator ustalił, że papierosy przemycano na łodziach pontonowych przez granice państwową na rzece Bug, a ich załadunek odbywał się na ukraińskim brzegu rzeki. Po polskiej stronie papierosy były rozładowywane, a następnie odbierane przez poszczególnych członków grupy, którzy wywozili je pojazdami terenowymi w głąb kraju. W trakcie przemytów wykorzystywano samochody terenowe z napędem na cztery koła, o dużej mocy i pojemności, specjalnie przystosowane, wyposażone w noktowizory, z podniesionym zawieszeniem.

 

W toku śledztwa prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych w postaci pieniędzy w różnych walutach, samochodów i nieruchomości o łącznej wartości ponad 1,8 miliona złotych.W trakcie śledztwa wobec 8 osób stosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

 

Źródło: Prokuratura Krajowa

do góry