Spotkania pomogły przybliżyć ich uczestnikom drogę życia i osiągnięcia legendarnego polskiego żołnierza, więźnia obozu koncentracyjnego w Auschwitz oraz boksera – Tadeusza Pietrzykowskiego. Ich punktem centralnym były rozmowy z Eleonorą Szafran Pietrzykowską – córką bohatera, które poprowadziła Katarzyna Syska, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. W ramach tego projektu mogliśmy uczestniczyć również w projekcji filmu „Mistrz”, koncercie Tadeusza „Tadka” Polkowskiego oraz treningach bokserskich, które poprowadził trener dr Piotr Górski.
Celem Przystanku Historia Chełm jest kultywowanie pamięci o ludziach i ich czynach, które w czasach niewoli przybliżały nas do odbudowy niepodległego Państwa Polskiego, a z wolności i godności czyniły najwyższą wartość. Rozpowszechnianie wiedzy o historii Polski XX w. podkreśla wielki wkład Polaków w dorobek cywilizacji Zachodu.
Projekt „Teddy – Żołnierz – Bohater – Mistrz” jest owocem porozumienia o współpracy między Instytutem Pamięci Narodowej a Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej, a Przystanek Historia Chełm to kolejny punkt na mapie Lubelszczyzny, poświęcony promowaniu edukacji historycznej. W jego ramach organizowane będą spotkania z badaczami i znawcami historii, seminaria, konferencje, wystawy historyczne, promocje wydawnictw oraz inne działania popularyzatorskie. Jest miejscem atrakcyjnym dla młodzieży szkolnej oraz miłośników historii.
Losy Tadeusza Pietrzykowskiego – pięściarza, który zdobył tytuł Mistrza Wszechwag obozu koncentracyjnego Auschwitz, to historia niezłomnego człowieka, który nigdy nie dał za wygraną i może być wzorem dla współczesnych.