Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej Auto z USA zabezpieczone na granicy w Zosinie - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Auto z USA zabezpieczone na granicy w Zosinie

Dariusz Sienicki
24.03.2023

Hyundaia pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej zabezpieczyli podczas prowadzonej kontroli granicznej, funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

23 marca br., na terenie drogowego przejścia granicznego w Zosinie, na kierunku wyjazdowym z Polski, funkcjonariusz NOSG z Placówki w Hrubieszowie przerwał podróż 43-letniemu obywatelowi Ukrainy. Kierowca zestawu ciężarowego przewoził na lawecie samochód osobowy marki Hyundai Santa Fe (rok prod. 2019) o szacunkowej wartości 90 tys. zł. Pojazd, który przewożony był aż ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, miał trafić na Ukrainę. Cudzoziemiec przedstawił do kontroli granicznej tytuł własności pojazdu, którego legalność zakwestionował jednak funkcjonariusz Straży Granicznej. Przypuszczenia mundurowego potwierdziły się podczas wnikliwej kontroli dokumentu, który okazał się być podrobiony na wzór oryginału.

  • Kontrola legalności pochodzenia pojazdu prowadzona przez funkcjonariusza SG
    Kontrola legalności pochodzenia pojazdu prowadzona przez funkcjonariusza SG

W sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze o czyn z art. 270 par. 1 kk, który zagrożony jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat. Dokumenty oraz pojazd zabezpieczono do dalszych wyjaśnień. Po przeprowadzonych czynnościach procesowych obywatelowi Ukrainy zezwolono na wyjazd z Polski.

 

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej podczas prowadzonych odpraw granicznych ujawnili w tym roku już prawie 400 fałszerstw dokumentów, przedstawianych do kontroli. Od początku roku nasi funkcjonariusze zabezpieczyli również różnego rodzaju pojazdy o łącznej wartości prawie 4 mln zł.

do góry