Nadbużański Oddział Straży Granicznej ochrania odcinek granicy państwowej o długości ponad 467 km., obejmując strefą swego działania obszar woj. lubelskiego. Służbę pełni tu około 3 tysięcy funkcjonariuszy i pracowników, którzy na co dzień zaangażowani są ochronę granicy z Republiką Białorusi i z Ukrainą. Prawie jedną trzecią naszego zasobu kadrowego stanowią Panie, które realizują swoje obowiązki na stanowiskach administracyjnych np. w pionie kadrowym, logistycznym czy finansowym. Kobiety w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej obok pracy na stanowiskach wykonawczych, pełnią również funkcje kierownicze, zajmując stanowiska naczelników czy komendantów placówek.
Najwięcej kobiet wykonuje swoje obowiązki w bezpośredniej ochronie granicy państwowej. Pełnią służbę zarówno przy kontroli granicznej jak i w ochronie „granicy zielonej”, będąc np. przewodniczkami psów służbowych. W Nadbużańskim Oddziale SG, obecnie pełni służbę 44 przewodników psów służbowych, wśród tego grona, prawdziwą elitę stanowią trzy panie: chor. SG Monika Świerczyńska, która razem z psem „Ceronem” pełni służbę w Placówce SG w Terespolu, mł. chor. SG Natalia Jałtoszuk z psem służbowym „FIFI” z Placówki SG w Zbereżu oraz plut. SG Rozalia Wnuk i jej pies „Jasper” z Placówki SG w Hrebennem.
W krótkim filmie oraz galerii zdjęć chcemy zaprezentować typowy dzień służby przewodniczek psów służbowych.
Kandydatem na przewodnika może być funkcjonariusz, który:
-posiada zamiłowanie do pracy z psem służbowym,
-cierpliwość potrzebną przy szkoleniu psa
-nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia funkcji przewodnika;
- posiada prawo jazdy kategorii B;
-mile widziana możliwość trzymania psa w miejscu zamieszkania.
Przed rozpoczęciem służby pies oraz jego przewodnik wspólnie przechodzą półroczne szkolenie w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu. Samo szkolenie to dla psa i jego przewodnika nowe doświadczenia w świecie komunikacji pomiędzy człowiekiem a psem — budowanie więzi, zaufania, kształtowanie wzajemnych relacji i zrozumienia. Podczas szkolenia przewodnicy doskonalą wiedzę i umiejętności z zakresu tresury oraz zasad wykorzystania psa w służbie, przechodzą ćwiczenia terenowe ze swoimi czworonogami i poznają podstawy weterynarii. Uczą się między innymi jak udzielać psu pierwszej pomocy oraz jak odczytywać jego zachowania.
Naszym dzisiejszym bohaterkom oraz wszystkim innym paniom życzymy w dniu ich święta wszelkiej pomyślności oraz sukcesów!