Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej Trzyletnie śledztwo znajdzie swój finał w sądzie - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Trzyletnie śledztwo znajdzie swój finał w sądzie

Dariusz Sienicki
03.12.2024

Śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Dorohusku znajdzie swój finał w sądzie. Prokuratura Regionalna w Lublinie skierowała akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Warszawie wobec 3 obywateli Ukrainy, oskarżonym o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu czerpanie korzyści majątkowych z procederu ułatwiania i umożliwiania cudzoziemcom wjazdu i pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom, a także z procederu tzw. prania brudnych pieniędzy pochodzących z wyżej wymienionych przestępstw.

Wszyscy oskarżeni usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej tj. przestępstwo określone w art. 258 § 1 k.k. (lider grupy dodatkowo zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą art. 258 § 3 k.k.), a także organizowania cudzoziemcom przekraczania granicy państwowej wbrew przepisom poprzez wystawianie dokumentów poświadczających nieprawdę przy jednoczesnym czerpaniu z tego procederu korzyści majątkowych, tj. art. 264 § 2 k.k. w zb. z art. 264a § 1 k.k. w zb. z art. 271 § 3 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. i w zw. z art. 65 § 1 k.k. Ponadto członkowie dokonywali tzw. prania brudnych pieniędzy, tj. art. 299 § 5 k.k. w zw. z art. 299 § 1 k.k.

 

Przedmiotowe postępowanie przygotowawcze zostało wszczęte na podstawie materiałów procesowych pozyskanych przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki SG w Dorohusku, którzy po blisko trzyletnim śledztwie zebrali obszerny materiał dowodowy potwierdzający fakt, że w latach 2020-2023 członkowie tej grupy przestępczej zorganizowali nielegalny wjazd i pobyt na terenie RP dla ponad 1 tysiąca cudzoziemców. Przestępczy proceder polegał na wystawianiu fikcyjnych dokumentów potwierdzających zamiar lub podjęcie rzekomo świadczonej edukacji przez podmioty powiązane z członkami grupy, lub podjęcia działalności gospodarczej w ramach inkubatora przedsiębiorczości, które to dokumenty posłużyły do przekraczania granicy Rzeczpospolitej Polskiej i dalszego pobytu. Wystawiając łącznie ponad 7 500 takich dokumentów, przy czym 2 200 dokumentów miało znaczenie prawne, albowiem ich okazanie pozwalało na zgodne z prawem przekraczanie granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

 

Oskarżeni odpowiedzą również za pranie brudnych pieniędzy z przestępczej działalności, a polegającej na intensywnym transferowaniu środków płatniczych w postaci pieniędzy w kwocie co najmniej 4 923 293  złote, 1 381 189  euro, 419 699 koron szwedzkich oraz 107 360 dolarów amerykańskich. W tym celu członkowie grupy utworzyli blisko 100 rachunków bankowych, na których zrealizowano łącznie 6 843 transakcji bankowych.

 

Oskarżony sprawujący funkcję kierowniczą w grupie od ponad roku przebywa w areszcie śledczym, a wobec pozostałych dwóch oskarżonych osób zastosowano poręczenia majątkowego. W toku prowadzonego śledztwa dokonano zabezpieczeń majątkowych w postaci środków płatniczych 90 550 euro oraz 40 830 dolarów amerykańskich, a także blokady rachunków bankowych na łączną kwotę 356 000 złotych.

 

Za popełnione przestępstwa oskarżonym grożą kary od 6 miesięcy do nawet 10 lat pozbawienia wolności, natomiast kierującemu taką grupą od 2 do 15 lat.

do góry