Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej Śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy z Nadbużańskiego Oddziału SG znajdzie swój finał w sądzie - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy z Nadbużańskiego Oddziału SG znajdzie swój finał w sądzie

Dariusz Sienicki
24.04.2025

Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do Sądu Okręgowego w Lublinie, akt oskarżenia wobec 11 cudzoziemców, obywateli Gruzji, Ukrainy, Białorusi oraz Azerbejdżanu, członków zorganizowanej grupy przestępczej, którzy zajmowali się procederem organizowania cudzoziemcom przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom.

Podstawą wszczęcia niniejszego postępowania przygotowawczego były materiały procesowe, pozyskane przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej - Placówkę Straży Granicznej w Sławatyczach. Wskazują one na uzasadnione podejrzenie funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się procederem organizowania cudzoziemcom przekraczania, wbrew przepisom granicy Rzeczpospolitej Polskiej, z zamiarem dotarcia docelowo do innych krajów Europy Zachodniej.

 

Postępowanie objęło łącznie 11 osób, którym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej działającej na terenie różnych miejscowości Polski i terytorium Republiki Białorusi. Celem działalności tej grupy była organizacja wbrew obowiązującym przepisom i poza wyznaczonymi punktami kontrolnymi, przekraczania granicy Rzeczpospolitej Polskiej migrantom nieposiadającym dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy oraz pobytu na terytorium Polski. Następny etap tego nielegalnego procederu polegał na koordynowaniu ich transportu przez terytorium Polski do granicy z Republiką Federalną Niemiec. Przestępcza działalność tej grupy obejmowała okres od marca do kwietnia 2024r.

 

Działalność grupy była prowadzona na kierunku przerzutowym zwanym: „szlakiem białoruskim”.  Migranci byli dowożeni w rejon granicy polsko – białoruskiej, którą następnie pieszo przekraczali nielegalnie poza terenem przejść granicznych. Następnie byli odbierani po stronie polskiej przez organizatorów procederu lub osoby z nimi współpracujące i transportowani samochodami do granicy z Niemcami, gdzie również dochodziło do nielegalnego jej przekroczenia.

 

Większość podejrzanych, w toku przeprowadzonych przesłuchań przyznała się, do popełnia zarzucanych im czynów i złożyła wyjaśnienia, w których opisali swój udział w przestępczym procederze.

 

W toku śledztwa wobec 8 osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.  Wobec 8 podejrzanych wykonano już decyzje o zobowiązaniu ich do opuszczenia terytorium RP i powrócili oni do państw swojego pochodzenia.

do góry