Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej Straż Graniczna z Lublina rozbiła grupę przestępczą wykorzystującą wagony kolejowe do przemytu papierosów z Ukrainy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Straż Graniczna z Lublina rozbiła grupę przestępczą wykorzystującą wagony kolejowe do przemytu papierosów z Ukrainy

Dariusz Sienicki
01.02.2019

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Lublinie, prowadząc działania pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie, rozbili grupę przestępczą, zajmującą się przemytem papierosów z terytorium Ukrainy do Polski.

Przemyt znacznych ilości papierosów, odbywał się przez kolejowe, polsko – ukraińskie przejście graniczne w Dorohusku. Papierosy były przemycane w skrytkach konstrukcyjnych wagonów, pociągu międzynarodowego relacji Kijów – Warszawa. Po przekroczeniu granicy państwa, papierosy spakowane już w worki, były wyrzucane na trasie przejazdu pociągu i odbierane przez kolejne osoby. Jak ustalono w toku prowadzonego śledztwa, grupa przestępcza działała od października 2017r., do marca 2018r. W okresie tym, przemyciła papierosy w ilości nie mniejszej niż 163 390 paczek o wartości 2 248 083 zł.

 

Realizując postanowienia prokuratury, funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG w dniach 27 grudnia i 19 stycznia zatrzymali 8 członków grupy zajmującej się przemytem papierosów, którym następnie prokuratura przedstawiła zarzuty udziału a trzem z nich dodatkowo zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

 

Wobec osób kierujących grupą sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

do góry