Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej Akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy za przemyt narkotyków na wielką skalę - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy za przemyt narkotyków na wielką skalę

Dariusz Sienicki
12.08.2019

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, zakończyli prowadzone śledztwo pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie, która to skierowała 2 sierpnia 2019 roku do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 3 osobom, wchodzącym w skład międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków.

Międzynarodowy charakter grupy i olbrzymie ilości narkotyków

 

W toku postępowania prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie ustalił, że międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od co najmniej grudnia 2016 do marca 2019 roku.

W celu uzyskania korzyści majątkowych zajmowała się przewozem i wywozem znacznych ilości środków odurzających w postaci narkotyków, w tym haszyszu z terytorium krajów Europy Zachodniej, głównie z Hiszpanii tranzytem przez Polskę do Republiki Białorusi, a następnie do Federacji Rosyjskiej.

 

  • Zabezpieczanie ujawnionych narkotyków
    Zabezpieczanie ujawnionych narkotyków
  • Zabezpieczanie ujawnionych narkotyków
    Zabezpieczanie ujawnionych narkotyków
  • Zabezpieczanie ujawnionych narkotyków
    Zabezpieczanie ujawnionych narkotyków

 

W tym okresie czasu członkowie grupy przemycili łącznie ponad 800 kg haszyszu o czarnorynkowej wartości około 41 mln zł.

 

 

Zakres zarzutów

 

Prokurator oskarżył trzech obywateli Federacji Rosyjskiej w tym Mikhalia P. Allę P. oraz Mikhaila B. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kodeksu karnego. Ponadto Mikhail B. jest oskarżony o usiłowanie dokonania wywozu poza obszar celny Unii Europejskiej na Białoruś znacznej ilości środków odurzających w postaci prawie 120 kilogramów żywicy konopi kwalifikowane z art. 13 par. 1 kodeksu karnego w zw. z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Mikhali P. oraz Alli P. zostali oskarżeni o dwukrotne wywiezienie narkotyków w postaci haszyszu o łącznej wadze ponad 170 kilogramów kwalifikowane z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Kolejny czyn dotyczy trzykrotnego wywozu narkotyków w ilości po 86 kilogramów oraz usiłowania przemytu haszyszu o wadze 86 kilogramów kwalifikowane z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz 13 par. 1 kodeksu karnego w zw. z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

 

Kurier zatrzymany na przejściu granicznym

 

Postępowanie zostało zapoczątkowane ujawnieniem 31 sierpnia 2018 roku, na drogowym Przejściu Granicznym w Terespolu, 86 kilogramów haszyszu. Obywatele Rosji Mikhail  P. i Alla P. usiłowali wywieźć je samochodem marki Kia z Rzeczpospolitej Polskiej do Republiki Białorusi.

W toku postępowania 9 marca 2019 roku w Terespolu dokonano zatrzymania kolejnego członka zorganizowanej grupy przestępczej - Mikhaila B. W trakcie kontroli samochodu marki Volvo ujawniano specjalistycznie skonstruowane skrytki, w których znajdowało się 167 pakunków różnej wielkości o łącznej wadze prawie 120 kilogramów. W paczkach znajdowały się środki odurzające w postaci żywicy konopi – haszyszu.

 

Oskarżonym grozi kara do lat 15 pozbawienia wolności. Śledztwo dotyczące pozostałych członków grupy trwa.

do góry